
Какво е zero waste или нулеви отпадъци?
Какво е Zero Waste?
Нулеви отпадъци (или Zero Waste, както често се среща), е стратегия, която съчетава:
- общностни практики като повторно използване, поправяне, рециклиране, обезвреждане и компостиране, с
- индустриални практики като елиминиране на токсини и промяна в дизайна на опаковките.
От наименованието става ясно, че целта тук е премахване на отпадъците, които отиват в сметищата. За съжаление, това все още не е напълно възможно, тъй като липсват устойчиви производствени практики за всички продукти, които са ни необходими. Със сигурност обаче можем да си поставим една постижима за всички ни цел: да намалим до минимум отпадъците, които ежедневно генерираме.
Как да намалим отпадъците си?
В своята книга, Zero Waste Home, писателката Беа Джонсън (Bea Johnson) описва петте основни принципа, от които да се ръководим:
- Отказвайте ненужни неща: например непоискани рекламни материали по улицата или в пощенската кутия, пластмасови сламки и други.
- Намалете потреблението/покупките си: така ще генерирате по-малко отпадъци като цяло.
- Преизползвайте: поправете, вместо да купувате наново, продавайте и купувайте втора ръка, а новите продукти избирайте така, че да могат да се преизползват впоследствие.
- Рециклирайте: отпадъците от продукти, които не можем да откажем, следва да рециклираме. Важно е да знаем, че рециклирането на отпадъци е източник на ценни суровини, но и тук следва да избягваме продукти, които не могат да се рециклират безкрайно и не след дълго ще отидат на сметището.
- Компостирайте. Например остатъците от храната, някои хартиени продукти, четки за зъби от дърво или бамбук – този процес връща полезни вещества обратно в почвата.
Как да започнем?
Zero Waste е начин на живот и започва с промяна на ежедневните ни навици, които генерират отпадъци. От първостепенно значение е внимателно да подбираме какво внасяме в дома си. Преди всяка нова покупка е добре да се замислим необходима ли е наистина, или скоро ще се окаже ненужна вещ и отпадък.
Важно е и къде пазаруваме. Zero Waste магазините предлагат разнообразие от насипни продукти. Ако няма такъв наоколо, изберете пазар и магазини с неопаковани храни, както и магазини и заведения, които са съгласни да използват ваши торби и кутии за многократна употреба, вместо пластмасовите им алтернативи.
Преминаването към живот с нулеви отпадъци е процес, които отнема известно време. Докато го постигнем, следва да се погрижим за отпадъците си отговорно. Преди да преминете към продукти без опаковка, използвайте докрай вече наличните си покупки и по възможност рециклирайте отпадъците от тях. Ето и ценни насоки как да намалите значително отпадъците, които генерирате:
В кухнята
В банята
В спалнята
В заведения
С деца
На пазар
Приемате ли предизвикателството?
Все по-често се говори за нулеви отпадъци и все повече Zero Waste магазини отварят врати. В Бургас все още няма такъв, но след разговори с много заведения и търговци, имаме цял списък с места, които са съпричастни с идеята и дават възможност на клиентите си да се придържат към полезните практики. Така възниква въпросът: Колко може да се доближим до този начин на живот?
Заслужава си да опитате още днес! Ако откажете пластмасата за еднократна употреба, ще допринесете за решаването на наболелия проблем с прекомерното, вредно и опасно замърсяване с пластмаса, ще изключите много токсини от околната среда и от живота си. А ако откажете продуктите с опаковки, които ще се превърнат в отпадъци, търсенето им ще намалее и скоро може да очакваме налагането на нов, устойчив продуктов дизайн на пазара. Много хора, преминали към живот с нулеви отпадъци, споделят, че са започнали да спестяват пари, да живеят по-здравословно и да се чувстват много по-добре. Вижте интересния разказ на Lauren Singer за това какво представлява животът без отпадъци.